Yeni Adres: Sevgili dostlar Dizilla yeni adresi https://dizilla.me/ olmuştur. Adres çubuğuna ".me" yazdığınızdan emin olun.

Lawrence of Arabia (1962)

Arabistanlı Lawrence

Sorun Bildir
Sinema Modunu Açın

Karşılaştığınzı hata hakkında kısa bir yorum belirtmeniz gerekiyor.

32 YORUM
@CLİNT 3 ay önce
ARAPLAR ADAM OLSA ZATEN.. MÜSLÜMANLAR DÖNYAYA HÜKMEDER…SATILIK….
@yunus sağlam 5 ay önce
Bu filmi izleyip lawrence nin kendi kitaplarını okumayan varsa önce kitapları sonra filmi izlerse daha etkili olur sanırım. Genel film yorumu yapmayacam filmin cekildiği tarihe göre gayet kaliteli. konular ise Hızlı geçiştirilmiş ona rağmen uzun. ... [Devamını gör..]
Bu filmi izleyip lawrence nin kendi kitaplarını okumayan varsa önce kitapları sonra filmi izlerse daha etkili olur sanırım. Genel film yorumu yapmayacam filmin cekildiği tarihe göre gayet kaliteli. konular ise Hızlı geçiştirilmiş ona rağmen uzun.

Naci serezin Arap isyanı ve lawrance kitabı akabinde Lawrencenin kendi kitabı olan Bilgeliğin Yedi sutunu kitaplarını dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum.

Dönemim askeri ve siyasi tarihini bilenler için bazı sonların kaçınılmaz oldugu aşikar.Olaya geniş bir çerçeveden bakarsanız Ülkemizin her bir yanının suanda oldugu gibi sarıldıgı elinin kolunun bağlandığı dönemde ARAPLAR BİZİ SIRTIMIZDAN Bıçakladı teriminin arkasına saklanmak bilgisizliktir.
O sırada Osmanlıya bağlı bütün milletler dış güçlerin kışkırtması ve ekonomik desteğile eş zamanlı ayrılık yönünde gelişmeler katediyorlardı.
Araplara kin güdüpte ingilizlere , italyanlara,fransızlara bulgarlara veyahut diğer balkan ülkelerine kin gütmemek ne yazık ki üzücü olarak değerlendirilecek tarih bilgisizliğinin yada bilinçli olarak yanlış veyahut önyargı öğretilen tarihimizin sonucudur.
1 yanıtı görüntüle
@mirzaakinci 6 ay önce
Film süresine bakınca uzun gelebilir ama konuya dahil olunca özet geçmişler bile diyebiliriz özellikle o dönemki tarihsel süreci okuyanlar dediğimi daha iyi anlarlar.Film olarak değerlendirirsek oyunculuklar çok iyi lakin bir türk olarak rahatsız old... [Devamını gör..]
Film süresine bakınca uzun gelebilir ama konuya dahil olunca özet geçmişler bile diyebiliriz özellikle o dönemki tarihsel süreci okuyanlar dediğimi daha iyi anlarlar.Film olarak değerlendirirsek oyunculuklar çok iyi lakin bir türk olarak rahatsız olduğum sahne ler oldu,filmi izlemenizi ve lavrence in da hayatını okumanızı tavsiye ederim güzel bir tarihi film olmuş,yapıldığı döneme göre iyi iş çıkarmışlar.
@fbellwolf 8 ay önce
Kesinlikle sinema tarihinin en büyük başarısı. Helal olsun David Lean!
@Nuzhet 1 sene önce
4 saate yakın olduğu için birkaç seferde bitirebildiğim bir film oldu - bazı sahneler de gereksiz uzatılmış sanki. Ayrıca Türkleri kötüleyecek diye korktuğum bir filmdi. Sonuçta türklerle olan savaşı ingiliz-arap gözünden anlatıyor. Ama korktuğum... [Devamını gör..]
4 saate yakın olduğu için birkaç seferde bitirebildiğim bir film oldu – bazı sahneler de gereksiz uzatılmış sanki.
Ayrıca Türkleri kötüleyecek diye korktuğum bir filmdi. Sonuçta türklerle olan savaşı ingiliz-arap gözünden anlatıyor.
Ama korktuğum başıma gelmedi. Film türkleri kötülemiyor aslında. Hatta bazı yerlerde türkleri de mağdur olarak görüyoruz.
Hatta illa biri kötülendiyse, arapların kötülendiği söylenebilir. Arapları cahil, medeniyetten yoksun ve zalim bir topluluk olarak izledik. İngilizlerin yardımı olmadan savaşı kazanamayacak bir toplum. Araplar ve ingilizler arasındaki çıkar çatışmalarına, medeniyet farklılıklarına vb daha çok odaklandı film. Türklerle olan savaş bu ingiliz-arap olayını göstermek için bir ortam olmuş aslında.
1 yanıtı görüntüle
@baranova 1 sene önce
filmin daha 40. dakikasındayım. türk savaş uçaklarının saldırması, artı türklerin yeni teknoloji silahlara sahip olması tam bir dalavere. bu durum tam tersidir
2 yanıtı görüntüle
@baffin 3 sene önce
bu filmi herkes istediği şekilde anlar,araplar için onur verici bir hikayedir,bir ingiliz veya amerikan için arap ve türklere sövme seansı olabilir,bir türk içinse arap ve ingilizlere sözme seansı olabilir. bu flim propaganda amacı içeriyor olabilir ... [Devamını gör..]
bu filmi herkes istediği şekilde anlar,araplar için onur verici bir hikayedir,bir ingiliz veya amerikan için arap ve türklere sövme seansı olabilir,bir türk içinse arap ve ingilizlere sözme seansı olabilir. bu flim propaganda amacı içeriyor olabilir fakat benim gördüğüm, flimde lawrence'ı kahraman olarak göstermiyorlar, hatta şam'a girmeden önce açık bir şekilde lawrence'ın kontrolündeki birlikle türkleri katlettiğini film açıkça gösteriyor. filmde lawrence'ı ilk başta kimseyi incimek istemeyen biri olarak görüyoruz sonrasında infaz gerçekleştirince açıkça dengesini kaybediyor, açıkça delirdiğini görüyoruz. şam'ı araplar alınca geri terk ediyorlar, çünkü yönetim anlamında hiçbir gelenek ya da bilgi sahibi değiller bu sebeple hastane, ulaşım, iletişim vs. konularda mal gibi kalıyorlar, film bize bunları da gösteriyor. ingiliz ve fransızların arabistanı bölüşeceklerinden vs. bahsediliyor ve bahsederken yanlarında iki tane zenci köle falan var.flimi izleyen ne görmek istiyorsa onu görür. bu arada türk subaylarının konuştuklarından bir kelime anlamadım, bir tek arapların unuttuğu türk hastanesindeki dedenin su dediğini anladım o kadar.bunun bir film olduğunu unutmayın, konu gerçeğe dayanabilir ama kadrajda ne görüneceğine filmi yapanlar karar veriyor.o yüzden tarihi filmden öğrenmeye kalmayın gidin okuyun,bunu da zevk için izleyin.
1 yanıtı görüntüle
@mrstan17 3 sene önce
Türk'ün Türk'den başka dostu yoktur sözünün kanıtlandığı film.Sen sırf saygıdan o toprakları fetetme vergi dahi alma ama pislik araplar seni arkadan vursun ama biz yine akıllanmadık hala onlara yardım ediyoruz.
6 yanıtı görüntüle
@yusufcelik 3 sene önce
bu film zamanında ingilizlerin bizi kötülemek için çektiği bir film

Lütfen yorum yaparken "Caps Lock"unuzun kapalı olduğundan emin olunuz. 14.01.2019


Lütfen yorum alanına sadece film hakkındaki görüşlerinizi yazmaya özen gösteriniz, eklenmesini istediğiniz filmleri sıralamayınız. İstek alımı yoktur... 02.01.2019

Oyla:
After The Dark - The Philosophers 720p izle
720P Biyografi
  8.3/10
 
  216 DK
  ABD